20 Haziran Dünya Mülteciler Günü
20 Haziran 2022

2022 yılı haziran ayı verilerine göre ;tüm dünyada yaklaşık 82.4 milyon insan evini terk etmek zorunda kaldı bu rakamın büyük kısmı  18 yaş altındaki çocukları kapsamaktadır.

Ayrıca vatandaşlığı reddedilen eğitim ,sağlık, çalışma ve hareket özgürlüğü gibi temel haklara erişimi olmayan milyonlarca vatansız insan var.

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü,  çeşitli sebeplerle ülkelerinden ayrılmak zorunda kalmış, içlerinde çok sayıda çocuğunda bulunduğu mültecilerin, mücadelelerinin farkına varmanın ve anlamanın önemine vurgu yapan bir gün olarak anılmaktadır.

Mültecilik, bir tercih değildir; evinden, yurdundan zorla yerinden edilmektir. Mülteciler keyfi nedenlerle terk etmez yurtlarını; zulüm, zorlama söz konusu olduğunda daha iyi standartlarda yaşamak için de verilmez evini, yurdunu terk edip belirsizliklere doğru gitme kararı. Yaşamak için, sevdiklerini yaşatmak için bir mecburiyettir mültecilik. Mülteciler evlerine dönsünler denildiğinde dönemezler; çünkü dönecekleri yerde ölüm vardır, zulüm vardır; yurtlarından ayrılma kararları gibi sığındıkları ülkelerde kalmaya devam etme kararları da çoğu zaman bir mecburiyettir.
Dünya Mülteciler Günü