Anne & Bebek

Bebek Dostu Hastane

  bebek dostu.jpg

  Anne adaylarına, anne sütü ve emzirme konusunda bilgi veren, doğum sonrasında hemen bebeğin emzirilmesini teşvik eden ve sağlayan, ayrıca bu konuda eğitilen sağlık personeli ile annelere bebeklerini nasıl emzirecekleri konusunda her zaman yardımcı olan hastanelere; emzirmenin başarılı ve devamlı bir uygulama haline gelmesini sağlamak üzere Sağlık Bakanlığı tarafından “Bebek Dostu Hastane” unvanı verilmektedir. 

  Hastanemizin amacı tüm doğan bebeklerin anne sütü almasını ve bu sayede kendine güvenen sağlıklı nesiller yetiştirilmesini sağlamaktır.
  Ayrıca annelere verilen eğitimlerle sorunsuz bir emzirme dönemi sağlayarak anne bebek ilişkisini güçlendirmektir.


  EMZİRME POLİTİKAMIZ

  1. Anne sütü muadillerinin pazarlanmasıyla ilgili Uluslararası Yasaya ve Dünya Sağlık Asamblesi’nin kararlarına uygun olacak şekilde emzirmeye ilişkin yazılı bir politika hazırlanmıştır. Bu politika düzenli aralıklarla tüm sağlık personelinin bilgisine sunulmakta, ebeveynlerle paylaşılmaktadır. Sürekli izleme ve veri yönetim sistemimiz mevcuttur.

  2. Tüm sağlık personellinin bu politika doğrultusunda eğitilmesi, emzirme konusunda annelere destek olmak için gereken bilgi, yetkinlik ve becerilerle donatılması sağlanmaktadır.

  3. Hamile kadınlar, emzirmenin yararları ve yöntemleri konusunda bilgilendirilmektedir.

  4. Doğumdan sonra en kısa zamanda annelerin bebekleriyle ten teması kurması sağlanarak emzirmeye başlamaları için destek olunmaktadır.

  5. Emzirmenin başlatılması ve sürdürülmesiyle sıkça karşılaşılan güçlüklerin yönetilmesi konusunda annelere destek sunulmaktadır.

  6. Tıbbi bir zorunluluk olmadığı sürece yeni doğanlara anne sütünden başka herhangi bir katı veya sıvı gıda verilmemektedir.

  7. Annelerin bebekleri ile bir arada tutulması ve bebeklerin günün 24 saat boyunca anneleri ile aynı odada kalması sağlanmaktadır.

  8. Bebeğin acıktığı zaman verdiği işaretleri tanımaları ve bunlara yanıt vermeleri konusunda annelere destek olunmaktadır.

  9. Biberon, biberon emziği ve boş emzik gibi aparatların kullanımı ve riskleri konusunda annelere danışmanlık hizmeti verilmektedir.

  10. Ebeveynlerin ve bebeklerin sürekli destek ve bakım hizmetlerine gereken zamanda erişim sağlamalarına yardımcı olmak amacıyla taburcu işlemleri eşgüdüm içerisinde yürütülmektedir.  ÖDÜL.jpg

   

   

   

01 Eylül 2023