Merkezi Sterilizasyon

Birim Hakkında

MERKEZİ STERİLİZASYON ÜNİTESİ

📍 Merkezi sterilizasyon ünitesi (MSÜ), hastanede tanı ve tedavi amacıyla kullanılan ve hastane içi döngüsünde sterilizasyon gerektiren bütün malzemelere  gerekli işlemlerin yapılıp kullanıma hazırlandığı yerdir.

📍 Hastenemiz 2. Katında konumludur. Ameliyathane, acil servis, , doğumhane ,yoğunbakımlar ile yataklı servisler ve poliklinik birimlerine 7/24 esaslı kesintisiz  hizmet verilir.

📍 Ünite; kirli-temiz- steril depo- tekstil alan  ve destek alanlardan oluşmaktadır. Her işlem ait olduğu alanda ve o alanın görevlilileri tarafından yapılır.

📍 Süreç döngüsü: yıkama/dekontaminasyon>paketleme>sterilizasyon>kontrol ve saklama ana basmaklarından oluşur. Her basamak kendi içinde ayrı süreçlere tabidir.

📍 Bu işlemler için ünitede; yıkama dezenfeksiyon cihazları, ultrasonıc yıkayıcı, buhar otoklavları, düşük ısı sterilizatörleri bulunmaktadır.

📍 Tüm işlemler, sks na göre oluşturulmuş işleyiş prosedürüne göre yürütülür. İşleyiş prosedüründe, her işlem ve uygulama için oluşturulmuş talimatlar yer alır. 

1
2
3


26 Nisan 2024