5 Mayıs Dünya Ebeler Günü
05 Mayıs 2022

İnsanlık tarihinin en eski mesleklerinden biri olan ve yüklendiği önemli misyonla toplum için vazgeçilmez mesleklerden biri haline gelen ebelik, insanla birlikte var olmuştur.

Toplumun geleceği için vazgeçilmez mesleklerden olması nedeniyle ebelik mesleğinin önemine dikkat çekmek amacıyla Türkiye'de her yıl 21-28 Nisan Ebeler Haftası, dünyada ise 5 Mayıs Dünya Ebeler Günü olarak kutlanılmaktadır.

Yurdun her köşesinde, köylerde, kentlerde ve çoğu zaman zor şartlar altında hizmet veren ebeler doğum öncesinde, doğum esnasında ve doğum sonrası dönemde anneye ve bebeklere bakım hizmetleri vermektedir.

Yeni bir canlının dünyaya gelmesine yardımcı olan ebeler, annenin doğum acısını dindirmek ve bebekle ailenin kavuşmasını sağlamak gibi görevleri üstlenmesiyle toplum içinde saygın bir yere sahiptir.

Dünyadaki anne ve bebek ölümlerinin yüksek olduğu bölgelerdeki temel sorunların başında ebe sayısının yetersizliği gelmektedir. Anne ve bebek ölüm oranları ebe sayısının artırılması ile düşürülmektedir.

Doğum öncesi, esnası ve sonrasındaki bilgisizlik ve tecrübesizlik de ölümlere neden olmaktadır. Ebeler bu bakımdan toplum sağlığının koruyuculuğunu üstlenmektedir.

Dünya Ebeler günü