15 Şubat Çocukluk Çağı Kanseri Günü
05 Ocak 2022

Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı, çocukluk çağı kanser yükünün daha önceki değerlendirmelere göre daha yüksek rakamlara ulaştığını açıkladı. Dünya çapında her yıl 15 yaşın altındaki kişilerde yaklaşık 215.000 vakaya, 15-19 yaş grubu içinde yaklaşık 85.000 vakaya rastlanılmakta olduğu belirtildi. 

Kanser çocuklarda nadir olarak görülmekte olup, erişkin kanserleri ile karşılaştırıldığında çocuklar daha farklı kanser türlerinden etkilenmektedir. Çocukluk çağı kanserlerinin hemen hemen yarısını lösemi ve lenfomalar oluşturmaktadır. Diğer maligniteler arasında ise merkezi sinir sistemi ve embriyonel dokulardan kaynaklanan tümörler yer alır. Meme, akciğer, mide gibi erişkinlerde daha sık görülen kanser türleri çocuklarda bir hayli nadir görülmektedir. 

Dünyada her yıl 80.000 civarında çocukluk çağı kanserlerinden ölüm görülmesine rağmen, bu kanserlerinin büyük bir kısmının tedavi edilebileceği unutulmamalıdır.

Kanserli çocukların tedavisinde her geçen gün yeni bir umut ışığı beliriyor. Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhisin önemli olduğu kanserde de, tedavinin başarı oranın artması için mutlaka çabuk müdahale şart. Çocukluk çağı kanserlerinin tedavisinde son 50 yılda devrim yaşanmış olup, 1960 öncesinde %20’nin altında olan iyileşme oranları şimdilerde %85’lere kadar ulaşmıştır.

Bununda birlikte bu başarının yakalanabilmesi için hastaların “Doğru zamanda, doğru yerde, doğru tedaviye” erişimleri önem kazanmaktadır.


Dünya Çocukluk Çağı Kanseri Günü sosyal.jpg