21 Ekim Küresel İyot Eksikliği Günü
05 Ocak 2022

Günlük yaşamımızda soframızı süsleyen lezzet, tat ve kokularıyla iştahımızı kabartan yiyeceklerin hayatımızı sağlıklı olarak sürdürebilmemiz için çok önemli görevleri vardır. Yiyecekler yalnızca günlük enerji ihtiyacımızı karşılamakla kalmaz bedensel ve zihinsel gelişim sürecimizde ve sağlığımızın korunmasında çok önemli fonksiyonları üstlenirler. Besinlerin içerisinde bulunan bu önemli öğelerden birisi de iyot elementidir. İyot, vücutta çok az miktarda bulunan, normal büyüme ve gelişme için gerekli olan bir elementtir.

İyotun vücudumuzdaki en önemli fonksiyonları beyin ve sinir sisteminin normal gelişim ve fonksiyonunu sürdürmesini sağlamaktır.  Bu nedenle bebeklik çağından itibaren ihtiyacımız kadar iyot tüketilmesi zihinsel faaliyetlerimiz için oldukça önemlidir.  İyot aynı zamanda vücut için oldukça önemli olan tiroid hormonlarının yapımında kullanılır.  Yetersizliğine bağlı olarak tiroid fonksiyonları da bozulur. İyot yeryüzünde az bulunan bir elementtir ve vücut tarafından üretilemediğinden gıdalardan temin edilerek ihtiyacın karşılanması gerekir. Besinlerle yeterli iyot almak her zaman mümkün olmadığı için iyot ihtiyacının çoğu iyotlu tuzlarla karşılanmaktadır. 

Tuzdaki iyot kaybının önlenmesi için iyotlu tuzlar mavi ambalajda satılmakta olup ışık almayan yerlerde muhafaza edilmelidir.


21 Ekim Küresel İyot Eksikliği Günü sosyal.jpg