Ebeler Haftası 21 - 28 Nisan
05 Ocak 2022

   Ebelik, ruh ve etik değerler üzerine temellenmiş sağlık disiplinidir. Ebelik dünya üzerindeki kutsal mesleklerden birisidir. Yaşamların başlangıcı, dünyaya atılan ilk adımın destekleyicisi olan bu kutsal görevi yerine getirmektedir. Ebe, aileden biridir. Çok önemli bir görev alanının destekleyici bakım ve koruyucu sağlık hizmetleri üzerine temellenmesidir. Üreme sağlığı hizmetlerinde; gebelik öncesi dönemde gebeliğe hazırlık eğitimi ile anne babalığa ve doğuma hazırlık programlarının hazırlanmasını ve yürütülmesini sağlamaktadır.

     Ebeleri onurlandırmak için özel bir gün olarak kutlanması fikri ilk defa 1987 yılında Hollanda’da Uluslararası Ebeler Konfederasyonunun düzenlediği konferansta ortaya çıktı. Bu fikirden yola çıkılarak Ebeler Günü ilk kez 7 Mayıs 1991 kutlandı ve o zamandan beri her yıl 5 Mayıs’ta Dünya Ebeler Günü kutlanmaktadır. 

     Ülkemizde Dünya Ebeler Günü haricinde dünyanın en eski mesleklerinden olan ebelik mesleğine daha da dikkat çekmek, ana-çocuk sağlığı, doğum öncesi ve doğum sonrası anne ve bebek bakım hizmetleri, anne ve bebekle ilgili koruyucu tedbirler gibi konularda toplumu bilinçlendirmek için 21-28 Nisan tarihlerinde Ebeler Haftası kutlanmaktadır.

EBELERGÜNÜ.jpg