21 Ekim Küresel İyot Eksikliği Günü
05 Ocak 2022

21 Ekim Küresel İyot Eksikliği Günü

İyot Nedir?

İyot normal büyüme ve gelişme ile beyin ve vücut işlevleri için gerekli bir elementtir. İnsan vücudunda çok az bulunmaktadır; yetişkin bir bireyin vücudundaki iyot miktarı 20-30 mg kadardır.

İyot Eksikliğinde Neler Görülür?

İyot yetersizliği, hasarın büyük kısmının doğumdan önce meydana geldiği önlenebilir zeka geriliğinin en önemli nedenidir. İyot eksikliği bebek ve çocuklarda; büyüme, gelişme ve zeka geriliğine, kas hastalıklarına, konuşma bozukluğuna, zeka düzeyinin akranlarına göre en az 13.5 puan daha düşük olmasına, öğrenme yeteneği ve okul başarısında azalmaya sebep olmaktadır. İyot eksikliğinde gebelerde düşük, erken doğum ve ölü doğum riski artmaktadır. İyot yetersizliğinin oluşturduğu önemli sağlık problemlerinden bir diğeri de guatr hastalığıdır.

Eksikliği önlemek için neler yapmalıyız?

Ülkemizde iyot yetersizliği hastalıkları ile mücadele edebilmek için tuzun iyotlanması yöntem olarak kullanılmaktadır. Bu amaçla, 1994 yılından beri Sağlık Bakanlığı, UNICEF işbirliğinde “İyot Yetersizliği Hastalıklarının Önlenmesi ve Tuzun İyotlanması Programı” yürütülmektedir.

Günümüzde en fazla 5 gr/gün iyotlu tuz tüketimi önerilmektedir.

Yeterince iyot içeren diyetin sağlanması ve kalp damar hastalıklarından korunmak için tuz alımının azaltılması politikaları göz önüne alındığında; iyotlu tuz kullanılması, tavsiye edildiği gibi günlük tuz tüketimi 5 g’ın altına indirildiğinde bile, yeterli iyot desteği sağlanmış olacaktır.

İyot miktarını korumak amacıyla amacıyla tuzu;

·          Koyu renkli  kavanozlarda, serin yerde, ışık ve güneş ışığından uzakta muhafaza ediniz.

·          Yemeklere pişirme sonrası ekleyiniz.