Diyabet Okulumuzda Eğitimlerimiz Başlamıştır.
03 Mayıs 2024

  • 1
  • 1
  • 1


DİYABET OKULU
Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen ‘‘Türkiye Diyabet Önleme ve Kontrol Programı’’ kapsamında yürütülen, hastanemiz bünyesinde 12.01.2017’de hizmete açılan ve büyük ilgi gören ‘Diyabet Okulu’ eğitimleri, hastanemizin Diyabetik hasta ve hasta yakınlarına sunduğu bir sağlık hizmetidir. Diyabet Okulu’nda uzman eğiticiler tarafından diyabet eğitimleri verilmektedir. Bu okulun amacı yaşamında zorluklar ile karşılaşan Diyabet hastalarına gündelik sorunlarının çözümünde yardımcı olmak ve hastalıkları hakkında doğru bilgiye ulaştırılarak yaşam kalitelerini arttırmaktır. Sadece eğitim yoluyla diyabet hastalığının birçok komplikasyonunu önlemek mümkündür. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Yenimahalle Devlet Hastanesi olarak diyabette sağlıklı yaşam hedefi ile planladığımız diyabet okulu programımız, haftada bir gün (Perşembe) ve 5 oturum olacak şekilde yürütülmektedir.

DİYABET HASTA OKULU’NDA NELER ÖĞRETİLMEKTEDİR?
Toplamda 5 modülden oluşan Diyabet Okulu Eğitimlerinde,  Diyabet hastalarının gündelik yaşamında karşılaştıkları sorunların (yeme, içme, sosyal yaşantı, gezme, iş yaşantısı, özel yaşantı vb.) pratik çözümleri anlatılmaktadır. Ayrıca hastalığın neden olacağı komplikasyonları önlemeye yönelik gerekli bilgiler, kullandıkları ilaçlar ve insülin uygulamaları ile ilgili eğitim verilmektedir.

DİYABET HASTA OKULU’NDA KİMLER EĞİTMENLİK YAPAR?
Hastanemizde görevli konusunun uzmanı olan Endokrin ve İç Hastalıkları Uzmanı hekimler, Diyabet Eğitim Hemşireleri, Diyetisyenler ve fizyoterapistler eğitmenlik yapmaktadır. Diyabet Okulu’nda diyabetli bireylerin gündelik yaşamlarında karşılaştıkları sorunların pratik çözümleri anlatılmaktadır. Diyabetle  birlikte yaşamanın öğretildiği bu okulda hastalar, alacakları eğitimlerle daha bilinçli ve kolay yaşayabileceklerdir. Nitekim sadece eğitim yoluyla diyabet hastalığının birçok komplikasyonunun  önlenmesi mümkündür. Diyabet Okulu, benzer problemleri olan hastaların tanışmasını ve dayanışmasını da hedefler. Hastalar arasında kurulacak olan dostlukları ve paylaşımları desteklemek de Diyabet okulumuzun amaçları arasındadır. Hastanemizde açılan Diyabet okulumuz plan ve program dâhilinde kesintisiz olarak eğitimlerini sürdürecektir. Eğitimlerimiz hastanemiz bünyesinde  ücretsiz olarak verilmektedir. Tüm Diyabetli hastaların, hasta yakınlarının ve diyabet risk grubundakilerin bu eğitimlerden yararlanmaları faydalı olacaktır. 

İletişim:  0 312 5872000 - 0 312 5872459