Diyabet Okulu
30 Mayıs 2023

  • Diyabet Eğitimi
  • Diyabet Eğitimi
  • Diyabet Eğitimi
  • Diyabet Eğitimi
  • Diyabet Eğitimi
  • Diyabet Eğitimi
  • Diyabet Eğitimi


Yenimahalle Eğitim ve Araştırma Hastanesi Diyabet Okulu.

Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen ‘‘Türkiye Diyabet Önleme ve Kontrol Programı’’ kapsamında yürütülen, hastanemiz bünyesinde 12.01.2017’de hizmete açılan ve büyük ilgi gören ‘Diyabet Okulu’ eğitimleri, hastanemizin Diyabetik hasta ve hasta yakınlarına sunduğu bir sağlık hizmetidir.

Diyabet Okulu’nda uzman eğiticiler tarafından diyabet eğitimleri verilmektedir.

Bu okulumuzun amacı yaşamında zorluklar ile karşılaşan diyabet hastalarına gündelik sorunlarının çözümünde yardımcı olmak, diyabetin hasarlarından korumak, hastalıkları hakkında dogru bilgiye ulaştırılarak yaşam kalitelerini arttırmaktır .

Diyabet Hasta Okulu’nda Neler Öğretilmektedir; Toplamda 6 modülden oluşan Diyabet Okulu Eğitimlerinde, Diyabetli bireylerin günlük yaşamında karşılaştıkları sorunların (yeme, içme, sosyal yaşantı, gezme, iş yaşantısı, özel yaşantı vb.) çözümleri, beslenme, egzersiz, diyabette acil durumlar ve bunlardan korunma (akut komplikasyonlar), diyabette uzun dönem hasarları ve bunlardan korunma (kronik komplikasyonlar), kullandıkları ilaçlar ve insülin uygulamaları, diyabette özel durumlar ve genel bakım ile ilgili eğitimler verilmektedir.

Diyabet Hasta Okulunda  Görevli Eğitmenler; Diyabet okulu eğitimlerimizde Diyabet ekibimizde bulunan Endokrin ve Metabolizma Hastalıkları uzmanı Dr. Mina Gülfem KAYA,   Uzm. Diyabet Eğitim Hemşiresi Elif Yeter ERBİL,   Diyetisyen Güleyma KILIÇ, ve Fizyoterapist İkbal KILIÇ tarafından eğitimler verilmektedir.

Diyabet Okulu’nda diyabetli bireylerin gündelik yaşamlarında karşılaştıkları sorunların pratik çözümleri anlatılmaktadır. Diyabetle  birlikte yaşamanın öğretildiği bu okulda hastalar, alacakları eğitimlerle daha bilinçli ve kolay yaşayabileceklerdir. Nitekim sadece eğitim yoluyla diyabet hastalığının birçok komplikasyonunun  önlenmesi mümkündür. Diyabet Okulu, benzer problemleri olan hastaların tanışmasını ve dayanışmasını da hedefler. Hastalar arasında kurulacak olan dostlukları ve paylaşımları desteklemek de Diyabet okulumuzun amaçları arasındadır.

Hastanemizde açılan Diyabet okulumuz plan ve program dahilinde kesintisiz olarak eğitimlerini sürdürecektir.

6 modülden oluşan diyabet okulu eğitimlerini başarı ile tamamlayan 247 diyabetli birey diyabet okulundan mezun olup, katılım belgesini almıştır.

Eğitimlerimiz hastanemizin eğitim salonunda  ücretsiz olarak verilmektedir.

Tüm Diyabetli hastaların, hasta yakınlarının ve diyabet risk grubundakilerin bu eğitimlerden yararlanmaları faydalı olacaktır. 

Elif Yeter ERBİL

Diyabet Birim Sorumlusu - Diyabet Eğitim Hemşiresi

İletişim;  0 312 5872459